Jak poznat podvodný web s přihlášením do internetového bankovnictví?
V novinách to každý den čtu, někdo naletěl, vyplnil své bankovní údaje popřípadě číslo karty i s CVC kódem. Banky informují, všichni informují, ale jak takový web vypadá Vám nikdo pořádně neřekne. Dnes jsem podával inzerát na bazos.cz a sbazar.czContinue Reading
Jak poznat podvodný web s přihlášením do internetového bankovnictví?
V novinách to každý den čtu, někdo naletěl, vyplnil své bankovní údaje popřípadě číslo karty i s CVC kódem. Banky informují, všichni informují, ale jak takový web vypadá Vám nikdo pořádně neřekne. Dnes jsem podával inzerát na bazos.cz a sbazar.cz a hned jsem narazil na dva různé podvody a dva různé podvodné weby. Pojďme se na ně podívat, rozeznat od originálu jdou totiž těžko.
Takže zde je náhled, aby jste hned ze startu viděli, že nekecám, kliknutím si obrázek zvětšíte.
Každý už to známe, v prvím kroku klientské číslo v druhém den měsíc a rok narození a ve třetím potvrzujeme přes aplikaci George klíč. Proto už by na první pohled mělo být jasné, že na druhém a třetím obrázku něco nehraje.
Bohužel Česká spořitelna teď dělala jednu změnu za druhou místo toho aby si vše někde odkoušeli, něco prostě čtyři roky zpátky spustitili a pak se čekalo jestli je to ok nebo ne. Vemte si jenom změnu úvodní stránky aplikace George: Kdysi světle modrá, pak tmavě modrá přihlašovací stránka, teď běží na pozadí animace se změnou barvy do fialova. Proč? Protože nevěděli v České co s prachama? Museli utratit nějaky budget a nevěděli za co, tak si řekli šoupnem tam fialovou, nikde není, ale dáme ji tam. Trochu je chápu. George je třeba oproti Čsob nudný. Piřdáme barvičku a je to. Nemají maskota, reklamy na george vypadají spíš jako reklamy na mcdonald, řeší se genderové sračky, teď to zase vypadá, že díky aplikaci George porozumíte lépe svým dětem a začnete si spolu i povídat, ale v reklamě ti nikdo neukáže jak jednoduché je změnit si limit nebo platit kartou v mobilu místo nošení plasťáku v peněžence. Takže jestli přihlášení vypadá, tak jak jste zvyklí nemusí zítra platit. Podle čeho tedy poznat podvodnou stránku? Podle adresy v adresním řádku.
Adresní řádek
Adresní řádek je pole, kam zadáváte třeba www.seznam.cz www.csas.cz www.george.cz popřípadě jiný Váš oblíbený web. Bohužel ani toto nemá česká spořitelna vymyšleno dobře. Všude píše o tom, že adresa pro bezpečné přihlášení do George je george.csas.cz ale tuto adresu přesměrovávají na bezpecnost.csas.cz
Navíc nakonec adresa vypadá takto:
https://bezpecnost.csas.cz/login/?client_id=georgeclient_cz
Takže mojí babičce hodinu paní v České spořitelně vysvětluje, že si musí dávat pozor a kontrolovat jestli adresa pro přihlášení je george.csas.cz a samozřejmě ji hodinu ukazuje kam ji má napsat.
A babička? Tak mi pak volá, že se chce přihlásit, ale kontroluje adresu a ta je jiná než se zrovna naučila a jestli to náhodou není ten podvod o kterém mluvili včera na televizi Nova.
Takže i když Česká spořitelna propaguje george.csas.cz jediná správná adresa pro kontrolu v adresním řádku je bezpecnost.csas.cz a za lomítkem už může být napsáno cokoli dlouhého a nesmyslného ale znamená to, že jste na správném webu pro přihlášení.
Takto vypadá adresní řádek v prohlížeči firefox.
Kontrolujte tedy hlavně tuto adresu v adresním řádku, jakmile se objeví něco jiného, web zavřete.
Další důležitá věc, jak nikdy nenaletět na inzertních portálech: Pokud chcete po někom peníze, je blbost aby po Vás dotyčný chtěl vyplnit číslo Vaší kreditní karty s tím, že Vám na ni pošle peníze. Chtějte peníze pouze hotově nebo poslat předem na účet.
Další články na toto téma
Komentáře
Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.