Na konci minulého týdne Alena Schillerová ( ministryně financí ) oznámila, že na jednání vlády navrhne šestiměsíční moratorium na splácení hypotečních, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů.
Co to znamená? Znamená to, že by se na půl roku zastavilo splácení půjček a hypoték.
Podporu má tento návrh i u guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Bohužel zatím není nic schválené. Bohužel u bank tento návrh nebyl přijat moc dobře.
Návrh Schillerové na plošné šestiměsíční pozastavení splácení úvěrů se napříč bankovním sektorem nesetkal s pochopením.
„Jsme přesvědčeni, že ekonomicky pandemie rozhodně nepostihla všechny bankovní klienty, a snažíme se, aby naše pomoc směřovala co nejrychleji a v maximální míře především k těm, jejichž schopnost splácet byla pandemií postižena. Proto nepovažujeme návrh plošného moratoria za ekonomicky efektivní,“ sdělil Právu generální ředitel České spořitelny (ČS) Tomáš Salomon.
„Banka sleduje přípravu moratoria a podporuje rámec, který stanoví jasná pravidla a snadnou dostupnost zejména pro spotřebitele. Jsme přesvědčeni, že efektivní řešení by mělo být založeno na podpoře a odkladu splátek úvěrů poskytnutých těm, kteří jsou dopady pandemie skutečně zasaženi,“ uvedl pro Novinky Petr Plocek z UniCredit Bank.
„Návrh na plošný odklad splátek nepovažujeme za konstruktivní pomoc klientům, ekonomice ani společnosti. Banky jsou dnes mimo jiné technologické firmy, které se s náporem žádostí dokáží vypořádat a pomoct všem klientům, kteří pomoc skutečně potřebují,” uvedla pro Novinky mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.
To si z toho vzít? Banky vlastně říkají, že odklad splátek a hypoték považují za důležitý, ale nechtějí ho dát všem najednou, protože někoho krize nepostihla.
Můj osobní názor je, že krize zatím nepostihla všechny to je pravda, ale představte si to papírování, když v každé bance požádá třeba 200 000 lidí o odklad různých splátek. Každá banka bude mít navíc jiné podmínky. Bohužel dostávat peníze aspoň od poloviny lidí je pro banky asi důležitější než nedostávat peníze vůbec.
Banky také reagují tím, že odklad splátek hypoték i úvěrů již nyní klientům umožňují, denně zpracovávají stovky až tisíce žádostí.
O odklad splátek můžete požádat online na této adrese: https://www.csas.cz/cs/page/odlozeni-splatek. Nechoďte prosím na pobočky.
Pokud ještě nejste ve vážné finační nouzy vyčkejte do středy 1.4.2020 kdy vláda rozhodne od dokladu splátek až na šest měsíců.
Kdo může o snížení výše nebo odklad splátek požádat?
Požádat mohou klienti, kteří se v přímé souvislosti s koronavirovou epidemií dostanou do finančních potíží.
Jak můžu požádat?
Stačí vyplnit jednoduchý webový formulář na www.ersteleasing.cz nebo na www.csas.cz, kterým požádáte o max. 3měsíční snížení výše nebo odklad splátek.
Co snížení výše nebo odklad splátek znamená?
Odklad splátek znamená, že počínaje měsícem následujícím po
měsíci, kdy jste žádost o odklad podali, nebudete hradit dohodnuté 1 až 3
po sobě jdoucí měsíční splátky. V případě snížení splátek budete hradit
výši splátky dle Vaší volby a to po dobu 1 až 3 měsíců, počínaje
měsícem po měsíci podání žádosti. Vždy však budete hradit minimálně
pojištění, bylo-li sjednáno.
Dle Vaší volby bude splatnost úvěru/ leasingu prodloužena o dohodnutý počet odložených/snížených splátek nebo bude splatnost zachována s navýšením následných splátek. Snížení výše splátek, nebo odklad splátek lze pouze u vybraných produktů.
Za provedený úkon nebude účtován žádný poplatek
Jak sjednám odklad/snížení splátek a prodloužení úvěru?
Odložení případně snížení splátek a prodloužení splatnosti úvěru se děje na základě oboustranně podepsaného dodatku ke smlouvě.
Mám úvěr s podporou fondu PGRLF. Mohu také požádat o odklad/snížení splátek a prodloužení úvěru?
Ano, můžete za níže uvedených podmínek stanovených fondem PGRLF:
V případě neschválení prodloužení podpory ze strany fondu PGRLF, nebude podporováno pouze prodloužení. Ostatní splátky jsou nadále podporovány.
Mohu požádat o odložení/snížení více než 3 splátek?
Nabízená varianta odložení nebo snížení výše splátek je nastavena na max. 3 měsíční splátky bez možnosti změn. Nabízenou variantu je možné využít jednorázově. Měsíc, ve kterém má být odklad spuštěn, si můžete určit.
Mohu o odklad případně snížení splátek požádat opakovaně?
Ne, o odklad případně snížení splátek můžete zažádat pouze jednou. Je
tedy dobré zvážit, zda jste skutečně v situaci, kdy nemůžete splácet,
nebo zda teprve očekáváte zhoršení příjmů, a podle toho volit termín
odkladu případně snížení splátek.
Mohu požádat o odklad případně snížení splátek pouze na 1 měsíc?
O snížení výše splátky nebo odklad splátky lze požádat na 1, 2 nebo max. 3 měsíce, a to vždy po sobě jdoucí.
Pokud si měsíční splátky odložím/snížím, budu mít negativní záznam v registru?
Pokud nejste aktuálně v prodlení se splácením, nebude Vaše
žádost vyhodnocena jako restrukturalizace a nebude mít negativní dopad
do Nebankovního registru klientských informací (NRKI/BRKI).
Mám více úvěrů/leasingů, mohu využít odklad/snížení splátek na všech?
Ano, o odklad případně snížení splátek můžete požádat na všech úvěrových i leasingových smlouvách (mimo operativní leasing).
Mohu požádat o odklad/snížení splátek, které jsou k datu žádosti po splatnosti?
Ne. Je možno požádat o odklad případně snížení splátek, kterým ještě nenastala splatnost.
Mám úvěr u Erste Leasing i s Autoleasing, musím žádat u každé společnosti zvlášť?
Ano, pokud máte smlouvy u obou společností, je potřeba si o odložení/snížení splátky zažádat u každé společnosti samostatně. Podání žádosti online u společnosti sAutoleasing můžete provést ZDE.
Nechali jste si už odložit splátky nebo se to chystáte uděla? Dejte nám vědět.
Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, popřípadě si pročtěte návody, které jsem pro Vás zatím sepsal, díky.
Štítky: Česká spořitelna
Reprezentativní příklad
Úvěr ve výši 140 000 Kč se splatností 96 měsíců a úrokovou sazbou 6,99 % ročně má měsíční splátku 1 915 Kč. Jednorázový poplatek za vyřízení úvěru online je 0 Kč, v pobočce pak činí 1 400 Kč. Měsíční poplatek za správu úvěru je 0 Kč, RPSN je 7,6 % a celková částka splatná spotřebitelem 185 240 Kč. Díky řádnému splácení bude u tohoto úvěru počet odpuštěných splátek 12, doba splácení 84 měsíců, úroková sazba 3,96 % ročně, RPSN 4,4 % a celková částka splatná spotřebitelem 162 260 Kč. Výše měsíční splátky se nemění. Bližší podmínky odměny ve formě prominutí splátek najdete v úvěrové smlouvě.
Česká spořitelna je největší bankou v České republice. Má více než 4.7 milionu klientů. Česká spořitelna má dnes bankomat, dá se říci, na každém rohu (celkový počet bankomatů je 1742). Pokud hledáte nějaký bankomat ve Vašem okolí, není nic jednoduššího, než se podívat na web České spořitelny a zjistit si, kde se nejbližší bankomat nachází. Přímo na podstránku bankomatů se dostanete kliknutím na tento odkaz.
Servis24.cz je internetové bankovnictví České spořitelny. Do konce tohoto roku (vypadá to, že servis24 bude končit už 30.6.2019) jej ještě můžete používat, pak ale ČS převede všechny klienty pod nové internetové bankovnictví George. Doporučujeme se už na přechod pomalu začít připravovat. Vzhled je totiž o dost jiný, než aktuální bankovnictví. Je samozřejmě pěknější a má lepší UX (uživatelská přívětivost), ale pokud už jste na něco zvyklí, tak je změna vždycky k horšímu. Nicméně garantuji Vám, že si na nové bankovnictví zvyknete rychle. Nevím, jak to bude vymyšleno po ukončení servisu24, ale řekl bych, že po ukončení provozu servis24.cz bude uživatel jednoduše přesměrován na nový web george (george.csas.cz).
Co to ten George tedy je? Je to nové chytré internetové bankovnictví České spořitelny. Co to znamená? Bankovnictví servis24 už bylo zastaralé - zkuste si schválně vyhledat nějakou svoji starší platbu. George je krok kupředu. Jak designově, tak funkčně. A hlavně nemusíte se bát, že příjdete o nějaké své uložené kontakty, nebo platební historii. Všechna data se automaticky převedou do George. Velký plus dávám Spořitelně za to, že přihlašovací údaje jsou stejné jako do servis24. Bohužel, například George Go, kterou si již můžete stáhnout do svého mobilního telefonu, a díky které můžete mít svůj účet pod kontrolou odkudkoliv a kdekoliv. Chválím také za to, že George Go dokáže uchovat například Váš otisk prstu (pokud váš telefon tuto funkci má), takže nemusíte nudně zadávat Vaše dlouhá bezpečností hesla, takže vstup na Váš účet bude zase o něco snadnější. Ještě je důležité dodat, že zatím na Georgovi fungují jen osobní účty, podnikatelské účty se budou převádět až někdy ke konci roku.
Jak už jistě všichni víte, přihlášení do Vašeho internetového bankovnictví provedete na adrese: https://george.csas.cz Česká spořitelna Vás ale z této stránky přesměruje na stránku: https://bezpecnost.csas.cz, takže se nelekněte - jste na správné stránce pro přihlášení.
Jednoduše řečeno, je to aplikace, díky které už nebudete muset přepisovat otravné SMS kódy. Bohužel, abyste si aplikaci mohli nainstaovat, musíte napřed na pobočku nebo do nejbližšího bankomatu a vyžádat si tzv. Aktivační kód.
George klíč je opět ke stažení na Google Play nebo Apple store. Stačí do vyhledávání ve Vašem telefonu napsat George klíč.
V září vstoupila v platnost nová směrnice EU o zabezpečení digitálních služeb, jejím cílem je docílit většího zabezpečení internetového bankovnictví. Proto budete muset nyní každou transakci potvrzovat SMS kódem. Stáhnětě si aplikaci na Google Play nebo App store a vyhněte se otravému přepisování. Pokud zvolíte tuto možnost, nebudete muset potvrzovat transakce zadané přes mobilní bankovnictví do výše 12 500Kč.
Svým blízkým a známým jsem asi 100x vysvětloval jak se přihlašovat na internetové bankovnictví servis24, když jsem zjistil že Česká spořitelna plánuje novou aplikaci a chytré bankovnictví jménem George, řekl jsem si, že se situace bude určitě opakovat znovu a všichni budou tápat a nebudou vědět jak se přihlásit. Tento web snad pomůže nejen mým blízkým, ale i Vám. Tento web není oficiální ani jinou prezentací České spořitelny. Na webu najdete videa, články a návody informující o novém chytrém bankovnictví George, které najdete na george.csas.cz.
Bankovnictvi George fanweb s návody a články od každodenního uživatele bankovnictví. Potřebujete vytvořit web? Tvorba webových stránek // Ochrana osobních údajů