Rubriky
Články

Koronavirus: Odklad splátek půjčky a hypotéky

Na konci minulého týdne Alena Schillerová ( ministryně financí ) oznámila, že na jednání vlády navrhne šestiměsíční moratorium na splácení hypotečních, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů.

Co to znamená? Znamená to, že by se na půl roku zastavilo splácení půjček a hypoték.

Podporu má tento návrh i u guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Bohužel zatím není nic schválené. Bohužel u bank tento návrh nebyl přijat moc dobře.

Návrh u bank narazil

Návrh Schillerové na plošné šestiměsíční pozastavení splácení úvěrů se napříč bankovním sektorem nesetkal s pochopením.

„Jsme přesvědčeni, že ekonomicky pandemie rozhodně nepostihla všechny bankovní klienty, a snažíme se, aby naše pomoc směřovala co nejrychleji a v maximální míře především k těm, jejichž schopnost splácet byla pandemií postižena. Proto nepovažujeme návrh plošného moratoria za ekonomicky efektivní,“ sdělil Právu generální ředitel České spořitelny (ČS) Tomáš Salomon.

„Banka sleduje přípravu moratoria a podporuje rámec, který stanoví jasná pravidla a snadnou dostupnost zejména pro spotřebitele. Jsme přesvědčeni, že efektivní řešení by mělo být založeno na podpoře a odkladu splátek úvěrů poskytnutých těm, kteří jsou dopady pandemie skutečně zasaženi,“ uvedl pro Novinky Petr Plocek z UniCredit Bank.

„Návrh na plošný odklad splátek nepovažujeme za konstruktivní pomoc klientům, ekonomice ani společnosti. Banky jsou dnes mimo jiné technologické firmy, které se s náporem žádostí dokáží vypořádat a pomoct všem klientům, kteří pomoc skutečně potřebují,” uvedla pro Novinky mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

To si z toho vzít? Banky vlastně říkají, že odklad splátek a hypoték považují za důležitý, ale nechtějí ho dát všem najednou, protože někoho krize nepostihla.

Můj osobní názor je, že krize zatím nepostihla všechny to je pravda, ale představte si to papírování, když v každé bance požádá třeba 200 000 lidí o odklad různých splátek. Každá banka bude mít navíc jiné podmínky. Bohužel dostávat peníze aspoň od poloviny lidí je pro banky asi důležitější než nedostávat peníze vůbec.

O odklad už požádalo 100 tisíc klientů

Banky také reagují tím, že odklad splátek hypoték i úvěrů již nyní klientům umožňují, denně zpracovávají stovky až tisíce žádostí.

Jak odložit splátky u České spořitelny?

O odklad splátek můžete požádat online na této adrese: https://www.csas.cz/cs/page/odlozeni-splatek. Nechoďte prosím na pobočky.

  • O odklad splátek je možné požádat jen jednou pro každý produkt, zvažte proto, kdy bude pro vás optimální žádost podat.
  • Pokud řádně splácíte, odklad splátek nebude mít negativní dopad do Bankovního registru klientských informací (BRKI) nebo do Centrálního registru úvěrů (CRÚ).
  • Žádost je možné podat do 30. 4. 2020. Na službu není právní nárok.

Pokud ještě nejste ve vážné finační nouzy vyčkejte do středy 1.4.2020 kdy vláda rozhodne od dokladu splátek až na šest měsíců.

Časté dotazy

Kdo může o snížení výše nebo odklad splátek požádat?
Požádat mohou klienti, kteří se v přímé souvislosti s koronavirovou epidemií dostanou do finančních potíží.

Jak můžu požádat?
Stačí vyplnit jednoduchý webový formulář na www.ersteleasing.cz nebo na www.csas.cz, kterým požádáte o max. 3měsíční snížení výše nebo odklad splátek.

Co snížení výše nebo odklad splátek znamená?
Odklad splátek znamená, že počínaje měsícem následujícím po měsíci, kdy jste žádost o odklad podali, nebudete hradit dohodnuté 1 až 3 po sobě jdoucí měsíční splátky. V případě snížení splátek budete hradit výši splátky dle Vaší volby a to po dobu 1 až 3 měsíců, počínaje měsícem po měsíci podání žádosti. Vždy však budete hradit minimálně pojištění, bylo-li sjednáno.

Dle Vaší volby bude splatnost úvěru/ leasingu prodloužena o dohodnutý počet odložených/snížených splátek nebo bude splatnost zachována s navýšením následných splátek. Snížení výše splátek, nebo odklad splátek lze pouze u vybraných produktů.

Za provedený úkon nebude účtován žádný poplatek

Jak sjednám odklad/snížení splátek a prodloužení úvěru?
Odložení případně snížení splátek a prodloužení splatnosti úvěru se děje na základě oboustranně podepsaného dodatku ke smlouvě.

Mám úvěr s podporou fondu PGRLF. Mohu také požádat o odklad/snížení splátek a prodloužení úvěru?
Ano, můžete za níže uvedených podmínek stanovených fondem PGRLF:

  • maximální splatnost úvěru (program Zemědělec – stroje) nesmí přesáhnout délku financování 96 měsíců od data podpisu úvěrové smlouvy
  • při prodloužení smlouvy (prodloužení splátkového kalendáře), je nutné požádat fond PGRLF o podporu na dobu prodloužení smlouvy a prodloužení zdůvodnit (aktuální situace však nemusí být ze strany fondu PGRLF brána jako důvod na prodloužení podpory)

V případě neschválení prodloužení podpory ze strany fondu PGRLF, nebude podporováno pouze prodloužení. Ostatní splátky jsou nadále podporovány.

Mohu požádat o odložení/snížení více než 3 splátek?

Nabízená varianta odložení nebo snížení výše splátek je nastavena na max. 3 měsíční splátky bez možnosti změn.  Nabízenou variantu je možné využít jednorázově. Měsíc, ve kterém má být odklad spuštěn, si můžete určit.

Mohu o odklad případně snížení splátek požádat opakovaně?
Ne, o odklad případně snížení splátek můžete zažádat pouze jednou. Je tedy dobré zvážit, zda jste skutečně v situaci, kdy nemůžete splácet, nebo zda teprve očekáváte zhoršení příjmů, a podle toho volit termín odkladu případně snížení splátek.

Mohu požádat o odklad případně snížení splátek pouze na 1 měsíc?
O snížení výše splátky nebo odklad splátky lze požádat na 1, 2 nebo max. 3 měsíce, a to vždy po sobě jdoucí.

Pokud si měsíční splátky odložím/snížím, budu mít negativní záznam v registru?
Pokud nejste aktuálně v prodlení se splácením, nebude Vaše žádost vyhodnocena jako restrukturalizace a nebude mít negativní dopad do Nebankovního registru klientských informací (NRKI/BRKI).

Mám více úvěrů/leasingů, mohu využít odklad/snížení splátek na všech?
Ano, o odklad případně snížení splátek můžete požádat na všech úvěrových i leasingových smlouvách (mimo operativní leasing).

Mohu požádat o odklad/snížení splátek, které jsou k datu žádosti po splatnosti?
Ne. Je možno požádat o odklad případně snížení splátek, kterým ještě nenastala splatnost.

Mám úvěr u Erste Leasing i s Autoleasing, musím žádat u každé společnosti zvlášť?
Ano, pokud máte smlouvy u obou společností, je potřeba si o odložení/snížení splátky zažádat u každé společnosti samostatně. Podání žádosti online u společnosti sAutoleasing můžete provést ZDE.

Nechali jste si už odložit splátky nebo se to chystáte uděla? Dejte nám vědět.

Další články na toto téma

  • George Go a george.csas.cz přihlášení – ultimátní návod!George Go a george.csas.cz přihlášení – ultimátní návod! Vítejte. V tomto návodu si ukážeme všechny tři druhy přihlášení do Vašeho internetového bankovnictví George na adrese george.csas.cz a nové možnosti zapamtování si hesla a přihlašování […]
  • Výpis z účtu v bankovnictí George Výpis z účtu v bankovnictí George Zajímá Vás kolik jste utratili a za co? V Georgovi to zjistíte snadno. Sepíšu Vám zde návod, jak pro mobilní aplikaci George Go tak pro počítač. Výpis z účtu na mobiluVýpis z účtu […]
  • Na Váš bankovní účet se už s Windows XP nedostanete Na Váš bankovní účet se už s Windows XP nedostanete Zpráva České spořitelny, která se Vám objeví po přihlášení do internetového bankovnictví George: Rádi bychom Vás upozornili, že od 19.10.2019 již nebude možné se přihlásit do […]
  • Marketingový souhlasMarketingový souhlas Otravné volání po telefonu s nabídkami nejlepších služeb na světě zdarma. Toto potkalo už snad každého. Každá společnost se kterou máte smlouvu nějak nakládá s Vašimi osobními údaji. O […]
  • Servis 24 končíServis 24 končí Je to tady. K 30.6.2019 nadobro servis24 končí a už nám zbude jenom George. Po přihlášení na servis24 Vám vyskočí průvodce přechodu na nové bankovnictví. Doporučuji si průvodce co […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *